Objawy -

Rak trzustki

objawy.org.pl
rak trzustki wydaje się niebywale podstępnym nowotworem. Nie występuje tak często jak między innymi rak płuc, czy nowotwór jelita grubego, jednak klasyfikuje się na piątej pozycji wśród wszystkich nowotworów których następstwem występowania najczęściej jest śmierć. Wykrywalność jego obecności we wczesnym stadium jest niezwykle trudna, postępuje on szybko co oznacza że w większości przypadków jest już za późno by go całkowicie wyleczyć. Stwierdzono że około dziesięć procent wszystkich przypadków wywołane jest podłożem genetycznym, do reszty przyczyn można zaliczyć wpływ środowiska i stylu życia na nasz organizm.

A więc jak się go wystrzegać?

A więc, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia w naszym organizmie nowotworu trzustki trzeba niezwłocznie rzucić palenie i zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała jak i kondycji. Należy również pamiętać by wysiłek fizyczny był wspierany przez odpowiednio dobrana dietę. Warto więc wykluczyć z jadłospisu tłuszcze zwierzęce, a urozmaicić go w warzywa i owoce. Naukowcy udowodnili że nawet trzydziesto minutowy spacer na Świerzym powietrzu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych w naszym organizmie.

Zatem jakie są jego następstwa?

Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć ból w górnej partii brzucha, często sprawiający wrażenie jakby ból sięgał aż do pleców. Ponad 50% badanych w późniejszym etapie choroby doświadcza żółtaczki, spowodowanej zablokowaniem przez nowotwór odpływu żółci. W przypadku żółtaczki dochodzi do ciemnienia wydalanego moczu jak i odbarwienia stolca. Pojawienie się powyższych objawów najczęściej świadczy o zaawansowanym postępowaniu nowotworu który prawdopodobnie objął już węzły chłonne, ewentualnie sąsiednie narządy a nawet możliwe, że doszło już do przerzutów.

Do objawów możemy również zaliczyć świąd. W zaawansowanym etapie występują nudności jak również wymioty, dochodzi do tego również trudność z trawieniem w szczególności tłuszczów. W tym przypadku jak również w przypadku innych nowotworów dochodzi do spadku masy ciała, depresji i utraty apetytu.


Pozostałe tematy: